A modellezéshez kell egy fajta látás mód. Nem csak arról van szó, hogy lapra szerelt állapotba kapod meg a figurádat hanem arról a folyamatról ami a végső produktumhoz kell. Az összeszerelés és a festés egyedisége az, ami értékessé és érdekessé teszi ezeket a figurákat.
Gyártó: Bandai / 1999
Széria: DX
Méret: 1/60 - 30 cm
Vásárlás: magáneladótól
Ár kategória: 10-12 ezer
Megjegyzés: 12 ezer nem volt sok ezért a figuráért főleg, hogy komplett és törés mentes.
GUNPLA - A Gandam mint sorozat 1979-ben született meg. Ezt tartják az összes mecha és real robot anime ősének. A sorozat hatalmas sikere két dolognak köszönhető. Az anime-nek és a karaktereket megformázó GUNPLA (Gandam plasztik modellek) játékoknak. Olyan sikeres volt a merchandising, hogy a későbbiekben a többi anime-nél is ezt a modellt kezdték el alkalmazni.
Nálam valahogyan teljesen kimaradt a Gundam őrület. Igaz, hogy nagy anime fan vagyok és imádom a Mecha robotokat de valahogyan nem jutottam el a Gundam univerzumig. A modellezés nem áll távol tőlem mert szeretek valamit létrehozni relatíve a semmiből. Bár a modellezésnél nem kell mindent magadnak megcsinálni mint a dioráma készítésnél de ha ügyes vagy nincs két azonos modell kinézetben és ebben van az ereje. Benne van a lelked a végeredményben.
Ez a modell kit 1997-es azaz a múlt századból való és meglepően jól vannak a dolgok kivitelezve rajta. Mint mondtam, egyáltalán nem vagyok Gundam szakértő de a képek alapján amit a dobozról láttam nem volt bonyolult feladat az összeszerelése. Én amikor megvásároltam teljesen szétszedtem alkatrészeire és összeállítottam minden féle leírás nélkül.
Hol is kezdjem a dolgot. Ez a modell egy teljesen más világot képvisel mint az azonos érába tartozó Marvel, DC vagy esetleg Transformerek. Olyan szintű részletgazdagság, mozgathatóság és végig gondoltság jellemzi, hogy az ember fejét, hogy ezt, hogy is sikerült kivitelezni. Most se olcsó egy ilyen modell kit de 1997-ben szinte beszerezhetetlen volt egy közép európainak. Bár volt az a pénz.
Az anyag használat kiváló. Nincsenek rajta repedés vagy anyagöregedésre utaló jelek. Bár ami számomra nagyon feltűnő volt már elsőre is, hogy néhol a fehér műanyag besárgult. Ez sajnos még a fiatalabb modelleknél is bekövetkezik nem, hogy egy közel 23 éves matuzsálemnél.
Sajnos minden igyekezetem ellenére nem tudtam megszüntetni a hézagokat. Elméletben összeragasztottam de a Contact ragasztó elengedett mert olyan feszültség van az anyagban. Erre majd rászánok pár napot, hogy kiderítem az okát. A másik, hogy ami számomra nagyon zavaró tényező, hogy a fényes felületeken éktelenkető öntési sorja maradéka. Megpróbáltam minél finomabban eltávolítani a kitüremkedés amit az "eredeti" összeszerelő gazdája hagyott de sajnos ez egy igazi lehetetlen küldetés. Ezt hasonló anyaggal kellene lefújni mint az eredeti. Sajnos pár helyen van ilyen és nem lehet csak egy pöttyöt lefesteni. Vagy az egészet vagy semmit.
Térjünk át a mozgathatóságra. Nagyon jól pózolható HA előtte a végtagok csatlakoztatási pontjait belakkozod de úgy istenesen. Ellenkező esetben éjszaka közepén, spontán csinál neked egy spárgát minden féle előzetes figyelmeztetés nélkül. A másik dolog, hogy érdemes a kezét beragasztani mert a lábával ellentétben nagyon könnyen ki jön a helyéről. Feljebb említettem, hogy átgondoltság jellemzi ezt a modellt. Na de van egy pont ahol azért sikerül egy igazi nagy ostobaságot csinálni.
Konkrétan az aranyozott karomtól nem lehet behajtani rendesen a felkart. Kilehet venni a karmokat de nem lehetett volna kisebb tervezni ezt az elemet?!? De maradjunk a kéznél mert ez a konstrukció egyik leggyengébben megtervezett darabja. Kapunk egy nagyon fasza pajzsot és egy jókora sniper fegyvert is aminek ugye van súlya hiszen nagy darab. Az ember azt hinné gondoltak erre a tervezők. De nem. Minden igyekezetem, lakkozásom ragasztásom és erősítésem ellenére lebukik a fegyver tartó kéz. A pajzsot épp, hogy megtartja de a fegyvernek rossz a súlypontja és az már túl nehéz. Shame. Kapunk hozzá még egy fénykardot amit azért könnyedén megtud tartani...hála a jó égnek.
Ami extra, hogy át lehet alakítani egy repülővé ezt a robotot. Engem meglepett mert nem tudtam, hogy ilyen dologra is képes. Hatalmas a repülő módja bár nem túl stabil de ez gondolom a korának tudható be.
Így a végére mit is mondhatnék. Ha 97-ben ilyen szintű modelleket készítettek a japók akkor ma már minimum maguktól kellene járniuk és beszélniük. De viccet félre téve végig nézve a modell felhozatalt, nem olcsó mulatság. Az igazi minőségi darabok több tízezer forintba kerülnek de ezért olyan élménybe lehet részünk amit a tömeg termelt játékoknál már nem érezhető és ez az egyediség.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.